Jakie małe aktywności i nasz dom tworzą nasz dobrostan.

Kiedy rozmawiamy z klientami o tym, jak spędzają aktywnie czas, często słyszymy o godzinach spędzonych na siłowni lub o ciekawych dyscyplinach sportu, które starają się systematycznie uprawiać. Jednak są takie momenty w naszym życiu, kiedy nie potrafimy zmotywować się do regularnego utrzymywania ciała w dobrej kondycji. Dlatego ważne są codzienne małe aktywności, którymi wspierasz swoje zdrowie i codzienny dobrostan.

Małe codzienne ruchy oraz odpowiednie nawyki mogą mieć znaczący wpływ na stymulację naszego organizmu oraz wydzielanie dopaminy i serotoniny. 

 

Proste czynności w domu wspierające aktywność.

Rolety hybrydowe, dekoracyjne żaluzje ręczne, dbanie o rośliny, chodzenie po schodach – to wszystko pozwoli nam na dodatkowy ruch.
Jeśli ciężko u Ciebie z motywacją do uprawiania sportu, zaplanuj rozmieszczenie sprzętów (buty do biegania, strój na basen) tak, aby mieć je wygodnie pod ręką.

Stymulacja umysłowa.

Jeśli potrzebujesz wyciszenia, aby odpocząć i poczytać książkę, docenisz stworzenie przytulnego kącika do czytania z wygodnym fotelem, odpowiednim oświetleniem i półkami na książki. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego światła dziennego lub lampy z regulacją natężenia światła.

Bliskość z naturą.

Hodowanie roślin oraz zapewnienie łatwego dostępu do przestrzeni zewnętrznych, takich jak ogród, balkon czy taras, z wygodnymi meblami ogrodowymi, zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Medytacja i mindfulness

Regularne praktykowanie medytacji czy technik mindfulness może znacząco obniżać poziom stresu i poprawiać ogólne samopoczucie.

Dobrze zaprojektowana pomieszczenia gospodarcze.

Dzięki dobrze i ciekawie zaprojektowanym przestrzeniom roboczym, nawet pranie lub sprzątanie może stać się aktywnością, która poprawi nasze samopoczucie.

Przestrzeń dzienna tętniąca życiem.

Do wielofunkcyjnych zadań potrzebna jest przestrzeń, w której wszystko ma swoje miejsce, a jednocześnie jest elastyczna. Dzięki temu możesz spędzić czas z rodziną. Wspólne posiłki, gry planszowe czy rozmowy z bliskimi mogą wzmacniać więzi rodzinne i poprawiać nasze samopoczucie emocjonalne.

Miejsce na kreatywność i samorealizację

W domu którym jest miejsce na Twoje pasje wzmacnia satysfakcję i zwiększa poczucie własnej wartości.

Miejsce na chaos i na organizacje.

Planowanie dnia oraz organizowanie przestrzeni może przynosić poczucie kontroli i redukować stres związany z chaosem. Źle zorganizowane zabudowy meblowe, w których na nic nie ma miejsca, lub zbyt duża ilość miejsca do przechowywania, która skutkuje gromadzeniem zbyt wielu rzeczy, może doprowadzić do poczucia bezsilności i przebodźcowania.

 

Małe, codzienne aktywności w domu mają potencjał do znaczącego wpływania na nasze samopoczucie poprzez poprawę kondycji fizycznej, stymulację umysłową, redukcję stresu, wzmacnianie relacji z bliskimi, rozwijanie kreatywności oraz lepszą organizację życia codziennego. Regularne angażowanie się w różnorodne domowe czynności może przyczyniać się do ogólnego poczucia dobrostanu i zadowolenia z życia.

 

wykorzystane fotografie: Dane Deaner