Pierwsze wrażenia i ich wpływ na percepcję przestrzeni

Czasem podejmujemy decyzje dotyczące wyglądu naszej przestrzeni, nawet jeśli nie spełniają one wszystkich naszych potrzeb. Przyjmijmy, że wchodzisz do nowego domu znajomych i od razu wyczuwasz zapach szarlotki, Twojego ulubionego deseru z dzieciństwa. Z holu wejściowego widać kuchnię z jadalnią i mnóstwo naturalnego światła wpadającego przez okna. Podoba Ci się duży stół i krzesła, które ostatnio widziałaś w magazynie wnętrzarskim – razem wyglądają super.

To, czym się sugerowałaś, to pierwsze wrażenie – pierwotny i najbardziej podstawowy proces poznawczy. Bazuje na naszych wcześniejszych doświadczeniach i skojarzeniach. Siadasz za stołem dokładnie tak, jak robisz to u siebie – miejsce z widokiem na ogród. Krzesła, do których masz słabość, dalej Ci się podobają, ale teraz zauważasz, że nie są zbyt miękkie i dodatkowo nie mają podłokietników, które od zawsze masz w swojej jadalni. naturalnego światła wpadającego przez okna. Podoba Ci się duży stół i krzesła, które ostatnio widziałaś w magazynie wnętrzarskim – razem wyglądają super.

Znaczenie przyzwyczajeń i doświadczeń w kształtowaniu przestrzeni

To efekt Twoich przyzwyczajeń – adaptacji do znanych, powtarzających się warunków. Zdziwiło Cię rozdzielenie strefy salonu od jadalni i kuchni. W Twoim rodzinnym domu dorastałaś w otwartej strefie dziennej, teraz sporo podróżujesz i uważasz, że tego rodzaju plan sprzyja wypoczynkowi, integracji i komunikacji. Twoje odczucia odnoszą się do doświadczenia – zbioru przeżyć i wrażeń.

 

Wszystkie czynniki odgrywają istotną rolę.

Chociaż nie wszystko spełnia Twoje oczekiwania, to dzięki miłym skojarzeniom jesteś zadowolona i czujesz się dobrze w przestrzeni, w której jesteś.

W kontekście doświadczenia, przyzwyczajeń i skojarzeń, można powiedzieć, że wszystkie te czynniki odgrywają istotną rolę. Jednak dzięki skojarzeniom – zbiór powiązanych między sobą wrażeń, bodźców i doświadczeń – budujemy swoje poczucie komfortu i spełnienia.