Komfort to słowo, które często kojarzy się z luksusem i odpoczynkiem. Ale czy zawsze działa na naszą korzyść? W rzeczywistości, nasza przestrzeń życiowa, projektowana z myślą o wygodzie, może nieświadomie wspierać pewne nawyki, które w dłuższej perspektywie mogą być dla nas szkodliwe.

Weźmy na przykład kanapę, centrum codziennego życia w wielu domach. Jej ergonomia, rozmieszczenie w salonie oraz otaczająca aranżacja mogą sprzyjać godzinom spędzonym przed ekranem, co prowadzi do zaniedbywania aktywności fizycznej czy braku kontaktu z bliskimi lub niechęci do zapraszania naszych znajomych do domu.  Komfortowe fotele w domowym biurze, choć projektowane z myślą o wsparciu postawy ciała, mogą również zachęcać do zbyt długiego siedzenia, co przekłada się na problemy z kręgosłupem i krążeniem.

Jak odwrócić tę tendencję?

Dla nas projektowanie wnętrz to również wspieranie dobrych nawyków. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc wprowadzić zdrowsze nawyki do codziennego życia:
  1. Aktywna przestrzeń dzienna – zamiast kanapy, która skierowana jest bezpośrednio w stronę tv, postaw na rozmieszczenie mebli w taki sposób, który zachęca do  interakcji z domownikami (np. sofa i fotele ustawione naprzeciwko siebie lub dwustronna kanapa). W salonie warto stworzyć strefy, które wspierają różne aktywności, takie jak czytanie (np. na w fotelu bujanym).
  2. Priorytet zdrowia. Jak stara, dobra prawda mówi – czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Wyeksponuj owoce i warzywa w pięknych misach na blacie oraz sprzęty kuchenne, które będą motywować nas do zdrowego gotowania. Podczas gdy mniej zdrowe przekąski i alkohol pozostają schowane w zamkniętych szafkach w spiżarni. Ten sam system przyjmijmy ze sprzętem i ubiorem sportowym – nie chowaj go głęboko do szaf i daleko od miejsc, gdzie możesz je potrzebować i zmotywują Cię do działania.
  3. Codzienna rutyna wsparta światłem. Oświetlenie to kluczowy element, który może regulować nasz rytm dobowy. W sypialni dobrze sprawdzą się lampy z możliwością regulacji barwy światła, a w przestrzeniach dziennych warto postawić na naturalne światło i subtelne refleksy, które pobudzają energię.
  4. Domowa przestrzeń do aktywności fizycznej. Wygospodarowanie kącika na matę do jogi, hantle czy rower treningowy może być impulsem do codziennych ćwiczeń. Ważne, by taka przestrzeń była dobrze oświetlona, z przyjemnym widokiem za oknem i dostępna, a nie ukryta w najmniej używanych zakątkach domu.
  5. Przestrzeń wspierająca sen. Zadbaj nie tylko o wygodny i zdrowy materac, ale o odpowiedni sposób regeneracji. Unikajmy umieszczania w niej ekranów oraz roślin, a zamiast tego postawmy na naturalne materiały, stonowaną kolorystykę i miękkie tekstylia, które sprzyjają wyciszeniu. Unikaj intensywnych zapachów do sypialni, zadbaj o dobrą wilgotność powietrza oraz rośliny, które oczyszczają powietrze jak np. Fikus Benjamin.  

To tylko kilka rozwiązań z wielu, które mogą wspierać Twoje zdrowe nawyki.
Projektowanie to budowanie kontekstu, w którym nasze codzienne wybory stają się łatwiejsze i bardziej wspierające. Komfort nie powinien oznaczać stagnacji, lecz być narzędziem wspierającym nasz rozwój i dobrostan.